Hayalimdeki objektif “AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED”

Fotoğrafçılıkta teknik detaylara daha sonra değineceğim, fakat fotoğrafçılık hobimi düşününce aklıma gelen ilk şey bu objektif. İyi bir fotoğrafçının bence sahibi olması gereken bir objektif. Evet ben Nikon’cuyum. Makinem çok ahım şahım değil, hatta eski bile denebilir. Fakat şunu biliyorum ki iyi fotoğraf çekmek istiyorsanız, merakınız ve beceriniz de varsa en önemli şey objektif.

Nikon_24_70

İşte yukarıda makine üzerinde görülen AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED harika bir objektif. Ben flaş kullanımına mecburi durumlar dışında karşıyım. Herşeyden önce iyi bir fotoğrafta insan gözünün o anda gördüğü ile fotoğraftaki görüntünün aynı olması gerektiğini savunurum, ışık, gölgeler, beyaz dengesi vs. Flaş kullanınca her ne kadar dikkat etsenizde orjinal görüntüyü değiştiriyor. Flaş kullanmak istemiyorsanız bu sefer ayarlarınızı çok iyi yapmanız gerek. Fakat ışık çok önemli olduğu için o andaki ışığı tam olarak kullanabilmeniz gerek. İşte bu objektif sabit odak 2.8 değeri ile 24-70 mm zoom aralığında ışığı çok iyi değerlendirerek resim çekilebilmesini sağlıyor. Beni en çok cezbeden bu özelliği. Keza bunun tadını elimdeki AF Nikkor 50mm f/1.8D sabit odaklı objektifimde hissediyorum. Bunun 24-70 mm zoomlu hali ise nicedir 🙂 Çok zoom yapmayacaksanız bence sadece bu objektif fazlası ile yeter.

Tabi bu işin maliyet tarafı var. 900 gram ağırlığındaki AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED bugün Nikon Amerika sayfasındaki resmi fiyatı 1,890 USD, Hong Kong resmi sayfasındaki fiyatı ise 14,980 HKD. Türkiye’de ise 4,000 TL civarında. FX formatlı objektif tabi ki en iyi FX formatlı bir makinede kullanılacağı için, iyi bir fotoğrafçının bence acımadan parasına kıyıp alması gereken bir objektif. Daha iyi anlamak için özelliklerini okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.