Çamaşır Makinesi :)

Bir süre önce evdeki 11 senelik çamaşır makinemiz küçük bir arıza çıkarmıştı, arıza denince işte yeni bir macera benim için. Tamirci çağırmak mı? Neee sakın ola 🙂

washing machine install

Makine yıkama esnasında duruyor ve durulama ışığı yanıp sönerek derdini anlatmaya çalışıyordu. Makineyi bulunduğu yerden dışarı çıkarıp kapaklarını açmak ve orasını burasını göz ile kontrol etmek ilk iş. Daha sonra bir sistem halinde görmeye çalışıp sorunu bulmak – bir zevk tabi. Korkmak mı? Daha fazla bozmaktan mı? 🙂 ne olursa olsun edinilecek tecrübeye kat ve kat değer.

detergent box

Su seviye şalteri (prostat diye bilinir) kontrolü, motor kömürlerinin kontrolü, altındaki tüm tahliye çıkışlarının sökülüp temizlenmesi, hazır dağıtmışken deterjan çekmesi ve gözünün sökülüp yıkanması akabinde test çalıştırmaları esnasında fark ettim ki bu makine bir su girişini tam yapamıyor. Makine arkasındaki su giriş ventilinin genelde iki çıkışı vardır. Bu su girişleri deterjan bölmesine gider ve oradanda kazana. Makine programa göre ön yıkama yapacağı zaman deterjan çekmesindeki sadece ön yıkama deterjını alması için sadece bir ventili açarak ordan gelen su bu deterjanı alır ve kazan içine indirir. Ana yıkama esnasında deterjan alacağı zaman diğer su girişini açar. Durulama yapacağı zaman ise hızla su alması için her iki su girişini de açar ve kazanı hızla su doldurur. Dikkatimi durulama esnasında bir su girişinin pasif kalması çekti. Daha zayıf su geliyordu. Yani su giriş ventilinin biri tam olarak açıp su almıyordu. Makine ise bir gariplik olduğunu fark edip duruyordu. Su giriş ventilini yenisi ile değiştirince sorun çözüldü.

su giriş ventili

Peki makine su alıp almadığını veya bir gariplik olduğunu nasıl anlıyor. Dış kazan içinde paslanmaz çelik dönen bir tambur olduğunu düşünürsek içinde bir şamandıra sistemi tabi ki olamaz. Makine bunu prostat, yani su seviye anahtarı ile yapıyor.

su seviye anahtarı

Kazanın altında ki çıkışın pipo şeklinde bir uzantısı var, bunun ucundan çıkan siyah bir hortum makinen,n içinde üst kısımlarda yer alan bu şalterin altındaki girişe bağlı. Makine su aldıkça su seviyesi yukarı çıkıyor. Su seviyesi yukarı çıktıkça bu hortum içindeki hava sıkışıyor ve su seviye anahtarı içindeki körüğü şişiriyor. Körük ise switchleri çalıştırıyor. Anahtar üzerinde hassas ayarlar mevcut. Bu ayarlar switch yay ve baskılarını bir dengede tutuyor. Makinenin ne kadar su alması gerektiği fabrikada bu anahtar üzerindeki ayarlar ile yapılıyor ve sonrasında mühürleniyor.

Bizim makine suyu geç aldığı için su seviye anahtarı bunu fark etmiş ve basit bir arıza vermişti. Bosch mühendislerini ise kutluyorum, makine 11 senelik evet fakat içi hala tertemiz, tüm plastik aksamları yepyeni, içindeki metal aksamlarda pas bir kenara karartı bile yok..

Çamaşır makinesi de basit bir sistem aslında. Bir sisteme baktığınızda giren-fonksiyon-çıkan durumunu çok iyi görmeli ve anlamalısınız. Bunu çözebilirseniz muhtemelen doğru bir biçimde müdahale edebilirsiniz. İş hayatımızdaki her konu böyle değil midir?

8 thoughts on “Çamaşır Makinesi :)

 1. yavuz çam

  hocam merhabalar… benimde böyle teknik işlere merakım oldukça fazla. benim makinada durulamada önceki kadar su almıyor. su seviye anahtarında sorun olduğunu düüşndüm. sonra internette sizin bu yazınızı okudum. şöyle demişsiniz. Bizim makine suyu geç aldığı için su seviye anahtarı bunu fark etmiş ve basit bir arıza vermişti. suyu geçte alsa istenilen seviyeye geldiğinde durması gerekmezmi. suyu 1 dakikada değilde 2 dakikada alsın. süre önemlimi.?

  1. Alper Şakir Metin Post author

   merhaba, anladığım kadarı ile benim makine belli bir sürede yeterli suyu almayınca hata veriyor.. aslında bencede süre önemli değil..

  1. Alper Şakir Metin Post author

   Merhaba,
   Google da çamaşır makinesi su seviye anahtarı veya protestat yazınca birkaç satış yapan site çıkıyor aslında. Veya bulunduğunuz veya yakın bir semtte beyaz eşya yedek parça diye aratırsanız yedek parçacıları bulabilirsiniz. Semt neresi acaba?

 2. Serdar Gökalp

  Merhaba,
  sanıyorum bizdeki makinenin aynısı, görünüşte her şey normal ancak bizim sıkıntımız bence makinenin yeterli miktarda su almaması. Öyle ki bazen toz deterjan bile tam erimemiş oluyor, biz de yıkama esnasında makineye çekmece gözünden su ilave etmek zorunda kalıyoruz. En azından üreticinin belirlediği su miktarına uygun su alıyorsa bile ben makinenin daha fazla su alarak durulama yapmasını istiyorum. Su seviye anahtarından ayarlama yaparak su seviyesini nasıl arttırabilirim? Teşekkürler..

  1. Alper Şakir Metin Post author

   Merhaba, bence sorununuz su giriş ventilinden kaynaklanıyor olabilir, kolay olduğu için öncelikle onu kontrol etmenizi öneririm.. Su seviye anahtarı üzerinde ayarları var ama ben pek değiştirme tarafı değilim..

 3. Yunus

  Merhaba siemens marka bir çamaşır makinemde suyu az alma problemiz var aca bunu nasıl yükseltirim

 4. Ferit EROL

  Merhaba.Benim makinem tambur yuvasından ses geldiği için tamirat gördü ve parça değişimi yapıldı.Daha sonra fark ettik yeteri kadar su almıyor hatta bazı programlarda tambur altındaki suyun çamaşıra deymediğini tespit ettik.Servise şikayette bulundum kendileri su seviye ayarını bozdu diye onlar kabul etmedi ve gelirlerse ücret alacaklarını söyledi bende red ettim.Bu sorunu çözmenin basit bir yolu olmalı.Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.