Uzaktan Araç Motoru Çalıştırma Projem (1998, Remote Car Start)

Yıl 1998 ve üniversite son sınıfta iken boş zamanlarımda yaptığım bu projenin videosuna arşivimde tesadüfen rastladım. Amaç uzaktan motor çalıştırmak 🙂

1997 yılında üniversitede öğrenci iken arkadaşlar ile ters bir muhitte kalıyorduk, kampüse Yüzyıl Karakursunlar arka kapısından bayağı bir yürüdükten sonra giriyorduk. Bir gün babamlarla telefonda konuşurken kaç dakika yol yürüdüğümü ağzımdan kaçırdım. Bir süre sonra babam da İstanbul’dan bizi ziyarete geldi, arabanın bağajında annemin kolilediği yemekler, tatlılar vs bayram var.. Babam geri dönerken bu arabanın anahtarını bana uzattı ve “oğlum işteki Anadol kamyonet benim işimi görüyor, araba sende kalsın arkadaşlarında rahat rahat gidip gelin okulunuza” dedi. Beklemiyordum ama tam da babam gibi babadan beklenecek bir hareket.. baba ya baba işte.. Allah rahmet eylesin.. Ustam benim, çoğu şeyi ondan öğrenmişimdir, öğrenmeyi öğretti o bana, teknik olmayı ve de en önemlisi dürüst olmayı.. çok özledim seni..

Tamamen analog olan kontrol kartını röleler, kondansatörler, diyot ve dirençler ile basit bir mantıkla yapmıştım. Kart o anda yağ müşürünü motor yağ basıncına bakmak için kullanıyor, motorun çalışmadığını anlıyor ve ikinci kez uzaktan kumanda butonuna basıldığında bir röle ile marş motorunu tetikliyor.. Kumanda off butonu ile de kapatıyordu. Şimdiki aklım olsaydı herhalde güzel bir PIC programı ile çok daha güzelini yapardım.

İçerdeki uyarı sesi el freninin çekili olduğunu hatırlatıyor, sesdeki dalgalanmalar ise o yıllarda basit bir L7912CV voltaj regülatöründen bi haber olmamdan kaynaklanıyor 🙂

Daha sonraları mezun olduktan sonra neden bu arabaların merkezi kilidi yok diye sinirlenip ön kapıların kilit mekanizmalarını revize ederek kuş serisinin merkezi kilit motorlarını takmıştım, gerçekten uzaktan kapılarını açabiliyorum, o halde de satmıştım..

Ne güzel günlermiş…

 

One thought on “Uzaktan Araç Motoru Çalıştırma Projem (1998, Remote Car Start)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.