Isı İle Daralan Makaronlar (Heat Shrink Tubing)

Isı ile daralan makaronlar elektrikte kablo eklerinde, terminal/konnektör bağlantı izolasyonlarında çokça kullanılan malzemelerdir. Benimde malzemelerimin arasında çeşitli çaplarda muhakkak bulunur.

Bu plastik boru şeklindeki malzemeler aslında poliolefin polimerden üretilmekte, crosslink edilerek şekil hafızası kazandırılmakta, sonra erime derecesine kadar ısıtılıp çapları genişletilmektedir. Uygulama esnasında sıcak hava tabancası ile ısıtılınca (ki ben genelde basit bir şekilde çakmak alevini yaklaştırarak ısıtmaktayım) orjinal çapına geri dönerek daralmaktadır. Değişik çaplarda satılmakta olup kolaylıkla bulunabilen, çok iyi izolasyon, kullanım ömrü ve sürtünme dayanımına sahip, izolasyon bandına göre çok daha orjinal ve güzel malzemelerdir.

Aşağıda en son yaptığım bir led ışıklandırma tesisatında ek yerlerinde görebilirsiniz.

201220154410

4 thoughts on “Isı İle Daralan Makaronlar (Heat Shrink Tubing)

 1. Bahri

  Merhaba. Oğlumun kullandığı davul bagetlerinin saplarının kaymasını önlemek için kullanmayı düşünüyorum bu malzemeyi.
  0.595 inç (yaklaşık 1,5 satimetre) çapında en fazla 15 CM (ikiye bölerek kullanacağım) ihtiyacım olacağını düşünüyorum.
  Nereden bulabilirim yardımcı olabilir misiniz ?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. alper Post author

   Merhaba, geç olsa da cevap vereyim hemen.. Google’da “15mm Siyah Daralan Makaron” diye aratınca bulunabiliyor, bir de bu şekilde arar mısınız?
   Ama fikir çok güzel tebrik ederim, bagetler tam olarak 1.5 cm çapında ise biraz daha geniş (20 mm çapında mesela) almayı unutmayın, geçirmesi kolay olur, ısıtınca da daralıp tam olarak bagetlerin şeklini alacaktır,
   Çok selamlar..

 2. Ugur

  Merhaba.
  Şarj aleti, mouse, klavye gibi aletlerin kabloları sürekli yırtılıyor. Bunun için kaç inç almam gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Alper Şakir Metin Post author

   Merhaba, 4-5 mm’lik olanlardan alırsanız işinizi görür. Bazı şarj kabloları kalın olabiliyor, basit bir cetvel ile kalınlığını ölçün, 1-2 mm daha geniş makaron alırsanız uygun olur. Bu arada kabloya geçirmek için kabloyu kesmeniz gerekecek, en iyisi yırtılan yeri düzgünce elektrik bandı ile sarmak bence..Selamlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.