HDMI kablolar

HDMI (High Definition Multimedia Interface) kablolar, arabirimi 2003 yılında ilk çıktığından beri artık neredeyse tüm cihazlarımızda bulunan HDMI çıkışlarında kullandığımız görüntü ve ses aktarmada kullanılmaktadır.  Görüntüyü ve sesi yüksek kalitede, digital olarak iletmekte. HDMI hakkında daha derin ve teknik bilgiler internette bolca mevcut (her ne kadar biz son kullanıcıları ilgilendirmese de), ama  önemli olan teknoloji marketlerinde gördüğümüz yüzlerce çeşit arasından seçebilmek için aralarındaki farkı bilmek vey gereksiz para harcamamak..

081120143355

Standart, altın uçlu, ethernet özellikli derken kesitlerine bakıldığında pahalı olan kablolarda izolasyona karşı daha çok dikkat edilmiş görünüyor. Bizim halk arasında bildiğimiz “parazit kapmasın” fikrimizi desteklercesine..Evet sinyal kayıplarının minimum olması, yani daha çok iletken olması ve etraftaki muhtemelen parazit kaynaklarından yani electromagnetic interference’den ve dielectric kayıplardan korunması güzel bir şey. Bunun için daha üst kalitede kabloların içindeki hatların gümüş yapraklarla çevrildiği, kat kat malzemelerin kullanıldığı görülebiliyor. Her ne kadar altın olduğu söylenen kablo uçlarının ve içindeki gümüş yaprakların aslında çok ince kaplama olduğunu bilelim. Bazı araştırmalarda farkın çok yüksek frekanslarda görülebildiğini yazsalar da ben şahsen neticede muhakkak işe yaradığına inanıyorum. Ama gidip 80-90 Tl’lık çok pahalı bir kablo almaya “bence” gerek yok. Çok ucuz bir kablo da alsanız, çok pahalı bir kablo da alsanız dijital sinyalleri taşıdığı için görüntü ve seste bir fark göremeyeceksiniz.

Diğer tarafta bu tarz firmalar standlarında marketing anlamında ürünlerini ifade edebilmek için resimdeki gibi görseller hazırlayıp koymaktalar. Neticede perakende noktasında son kullanıcıyı ikna etmek demek satış demek 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.