Çalışanlar kurumlarını değil yöneticilerini terk ederler !

Günümüzde bir kurumda veya şirkette çalışanların çoğu kötü yönetim yüzünden işlerini terk ediyorlarmış.
Kast ettiğim çalışanın yöneticisinin kötü bir yönetici olduğuna inanması.
Peki neden?
Yöneticilerin çalışan motivasyonu ve verimliliği üzerindeki etkisi nedir?
Ben şahsen genel olarak baktığımda iletişim kurma becerisi düşük olan yöneticiler hakkında bu tezin doğru olduğunu görebiliyorum. Bir yöneticinin ekibi ile olan iletişimi nedir aslında bunu detaylıca irdelemek gerek. Bence yöneticinin iletişimi tamamen fıtratından ve kişisel özelliklerinden etkilenmektedir. Bildiğimiz gibi iletişimi iyi olan ve olmayan insanlar var. Yönetici pozisyonundaki biri için ise ekibi açısından daha önemli hale gelmektedir.
Düşünün bir kere; hafta başı “iyi haftalar arkadaşlar” demeyen, arada bir hatrını sormayan, akşamları “iyi akşamlar” demeye üşenen, bir hastalığınızda  “geçmiş olsun, nasıl oldun?” demeyen, işle ilgili konularda ise çalışanı birşey anlatmaya çalışırken duvara anlattığı hissi veren, en azından göz teması kurarak onu dinlediğini ve anlattığı şeyin önemli olabileceği hissini vermeyen, sürekli birşeyler düşünen, empati kuramayan bir yönetici ile kim uzun süre çalışmak isterki?
Aslında amaç tamamen çalışanı motive etmek. Motive edilmeyen ekipten verim alamazsınız. Hepimiz insan olduğumuza göre, kendimize ve fikirlerimize değer verildiğini hissetmediğimiz sürece mutlu olmayız ve demotive oluruz.
Günümüzde acaba kaç şirket yönetici olarak atadığı birinin bu özelliklerine dikkat ediyor? Bence neredeyse hiç. Sanırım tek sorulan “düzenli toplantılarını ekibin ile yapıyor musun?”dur.
Bir yönetici vaktinin %70-80’nini ekibi ile geçirmeli bence. Bu vakit içerisinde ekibi ve yaptıkları işler ile özellikle ilgilenmelidir. Bu çalışanın kendini kontrol etmesini sağlayacaktır.
Ben inanıyorum ki, kendisi ve işi ile ilgilenilen çalışan daha verimli olacaktır, işine olan bağlılığı da artacaktır. Her ne kadar şirket çok iyi bir şirket olsa da bu durumu değiştirmemektedir. Tüm insanlar doğal olarak ilgi isterler !

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.