Mühendislik Plastikleri’ne Giriş ve Bir Örnek : Poliamid

Mühendislik Plastikleri, diğer çok kullanılan yaygın plastiklerin dışında mekanik ve termal özellikleri çok daha iyi olan plastikler grubudur. Genelde özel bir amaç için tasarlanıp üretildikleri için daha pahalıdırlar, üretim ve kullanım miktarları da diğer commodity plastiklere göre daha azdır.

Mühendislik plastiklerinin çeşitlerine, özelliklerine daha sonraki yazılarımda değineceğim, şu sıralar bu yazıları Türkçe mi yoksa İngilizce mi yazsam henüz karar vermiş değilim. Nitekim İngilizce kaynaklar sonsuz sayıda, diğer tarafta siz okurların konuları daha iyi anlaması açısından belki Türkçe yazmam gerekiyor. İş hayatında eşleştirmeleri doğru yapabilmek için İngilizce karşılıkları ile yazmak da faydalı olabilir.

Giriş mahiyetinde sadece bir örnek vermek istiyorum. Bu konuda ilgili biri olarak özel hayatımda da herhangi biryerde gözüm bir mühendislik plastiği gördüğü zaman ister istemez dikkat kesiliyorum.

Burdan yola çıkarak aşağıda bir ticari aracın liftteyken çektiğim motor alt görüntüsünü sizinle paylaşmak istiyorum. Konu için güzel bir örnek olacaktır.

caddy motor yağ haznesi - PA

Burada krankın altında duran siyah plastik parça karter yağ süzgeci perdesi denen parçadır.

pr_01_4423_maxoilsump

Mühendislik plastikleri olarak sınıflandırılan poliamid ile üretilmiştir. Çelik veya döküm alüminyuma göre kıyaslandığında çok daha hafiftir. Audi A3, A4, A6 ve hatta Passat motorlarının karterleri de Lanxess’in Durethan AKV 35 isimli poliamid 66 malzemesi ile üretilmiş (%35 cam elyad dolgusu ile) ve parça ağırlığı yaklaşık %50 daha hafifletilmiştir. Otomotivde şurdan 100 gram burdan 500 derken tüm araçta kilogramlarca ağırlık düşürmek yakıt verimliliğini hatırı sayılır şekilde artırmakta, emisyon değerlerini de düşürmektedir. Diğer tarafta bu tür malzemeler ile parça üretmek örneğin alüminyum döküm işlemlerine göre daha kolay ve daha az masraflıdır.

Mekanik ve kimyasal özelliklerinin çok iyi olması, motor yağının sıcaklığı gibi yüksek sıcaklıklara dayanıklı olması, injeksiyon gibi kolay kalıplanabilirliği, geri dönüşümlü olması gibi özelliklerden dolayı bu parça poliamidden üretilmiştir.

Bu mühendislik plastiklerinin ne olduğuna bir örnek olup, konu altındaki sonraki yazılarımda diğer plastikleri ile beraber poliamidlerden daha çok bahsedeceğim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.