Egzos Isı Enerjisinin Geri Kazanımı (Exhaust Heat Recovery System)

Note: egzos, egsoz, eksoz, egzost, eksozt=yanlış,    egzoz=doğru (ref.TDK sözlüğü)

İçten yanmalı motorlarda bilindiği üzere yakıttan elde edilen enerjinin %30’u egzoz tarafında ısı olarak kaybedilmektedir. Aslında bu enerjinin geri kazanılmasında neden bu kadar geç kalındığını anlamasam da gördüğümde bu icat/buluş beni pek de çok çok etkilemedi. Bugün pek çok sanayi ve endüstri kolunda fırın/baca gibi ısı kaynaklarından enerji geri dönüşümü bir şekilde yapılabiliyor. Hiç yapamıyorsan kalorifer suyunu, veya motorun soğuk havalarda erken ısınabilmesi için soğutma sistemi suyunu orda önceden ısıt değil mi 🙂

Bir araç üzerinde gerçekten çok yüksek ısılara çıkan egzoz sistemi üzerinde de pekala bu şekilde bir sistem çok önceden yapılmalıydı. Sanırım sorun aşağıda anlatıldığı gibi egzoztaki ısı ile suyun kaynatılması ve buhar üretilmesi sonucu bunun tekrar enerji (hybrid araçlarda elektrik, büyük araçlarda ise driveshaft üzerinde mekanik) üretilmesi için kullanılacak türbinin tasarım/maliyeti.

Evet, Faurecia bu konudaki innovation çalışmasını yayınlamış.

Sayfasındaki orjinal metni aynen ekliyorum, kaybolan ısı enerjisinin %40’ını geri kazanmak güzel:

“Faurecia designed the Exhaust Heat Recovery System (EHRS) to capture up to 40% of this lost energy while speeding up heating of both the engine and the passenger compartment.  The latest version of the EHRS is more compact and weighs 2 kgs less than its previous versions, providing weight savings of 60%.

Advantages

The EHRS plays an important role in improving vehicle energy efficiency.

It significantly reduces each vehicle’s fuel consumption – by up to 7% for hybrid engines. Moreover, the EHRS reduces CO2 emissions by 3 g/km.

In addition, the latest-generation EHRS is more compact and, consequently, lighter (by 2 kg), so it reduces vehicle weight – an added factor in making vehicles more fuel-efficient.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.