Araç Lastik Bijonlarının Tork Ayarı ile Sıkılması

İş çıkışında aracımın haftada bir inen lastiğini lastikçimde kontrol ettirmek için gittim, malum havalar soğudu, herkes yaz-kış lastiklerini değiştirmek için veya kış lastiği taktırmak için lastikçileri doldurmuş. Kalabalık olduğu için beklemek istemedim ve bana yakın başka bir yere gittim. Gittiğim yer ise bir Euromaster bayisi.

Derdimi anlattıktan sonra lastik ustası elinde T anahtar ile geldi, bijonları gevşetti. Ne zamandır elinde T anahtarlı usta görmediğim için şaşırdım. Neyse, lastiğimin hava kaçıran subapı değişti vs, lastik geri yerine takılacak, usta yine T anahtar ile tatlıca sıktı, krikoyu indirdi. Ve inanılmaz görüntü ! Gitti tork ayarlı bijon anahtarı ile geldi ve son kez bijonları onunla sıktı ! Nasıl yani vs şaşırdım.. Bravo dedim. Hani artık lastikçiler ve tamirciler ellerinde 250 Nm torka çıkan balyoz etkili havalı bijon anahtarları ile dalıyorlar, ne bijon ne diş kalıyor.. Bu arkadaş ise torklu anahtar kullanınca hem tebrik ettim hemde sordum, meğerde Euromaster kuralıymış. Helal size.. 110Nm ayar ile tüm bijonları çok güzel tatlıca sıktı, hatta şüphelendiğim diğer lastiğimi de yaptırdım..

bijon-tork1

Şimdi öyle demeyin, bu gerçekten çok ciddi bir konu. Nerden kolaylığına alıştılar bilmiyorum ama genelde kullanılan bu havalı bijon sökme takma tabancaları bir felaket. Hani sökerken çekiçleme yapıyor, bijon kenar köşelerini mahvediyor, ama sıkarkende çekiçliyor. Bunların tork ayarlı olanları var ama çok pahalı olduğu için kullananı görmedim. Bir civatayı sıkarken torklu bilinçli olarak sıkmak çok önemli, burada bahsetmiştim. Hani T anahtarı takıp, ayakla basıp üzerine çıkarak da sıkmak iş değil, zaten gerek de yok. Daha sonrasında bu fazla sıkılmış bijonları sökmekte dert oluyor.

Bijonların sıkma sırası da çok önemli, örneğin 5 bijonlu bir tekerlekte:

bijonsırası

Hem işini bilen, hem sorumluluk sahibi torklu anahtar kullanan tamirci arkadaşları hem de Euromaster’ı tebrik ediyorum..

4 thoughts on “Araç Lastik Bijonlarının Tork Ayarı ile Sıkılması

 1. Murat

  Ben de gelişigüzel yapılan işten hiç hazzetmediğim için pek çok işi kendim yapmaya başladım. Aracımın lastiklerini vs. de gerektiğinde kendim değiştirebilmek istiyorum artık. Şahsen önerebileceğiniz ya da sizin kullanıp kalitesinden memnun kaldığınız bir marka/model vs. var mıdır? Bir de sanırım bunların kalibre edilmesi de gerekiyormuş zaman zaman… Bu kalibrasyon işi bireysel kullanıcıyı aşan bir şey midir, öyle ise nerelerde kimlere yaptırılır? Teşekkürler…

  1. Alper Şakir Metin Post author

   Genelde araç marka/üreticiye göre tork değerleri değişmekle beraber gördüğüm kadarı ile binek araçlar için 100-150 Nm arasında değişiyor, bu aralıkta uygun bir torklu anahtar yeterli olacaktır. Fakat sadece kişisel kullanım için 500 TL civarında bir parayı bunun için harcamak size kalmış. Ben ya bir Euromaster servisine gidiyorum, yada kendim sök yaptığım zaman çok fazla zorlamadan bijonlarımı sıkıyorum. Tabi torklu anahtarın bir faydası olan “bijonların hepsinin aynı ayarda sıkılmış olması”ndan feragat etmiş oluyorum maalesef…
   Çok kullanmayacağınız için kalibrasyonu hemen bozulmayacaktır. Kontrol etmek için torklu anahtarı bir tezgaha bijon somunu tarafından bağlayıp, sap tarafına 1 metre uzaklıkta bir ağırlık asıp moment hesabı ile ayarlanan torkun doğru çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz. Buradaki gibi..

 2. ORHAN

  EVET DOĞRU, JANTLARIN BİJONLARINI SIKARKEN TORK ANAHTARI KULLANMAK EN SAĞLIKLISI! OTOMOBİL BİJONLARININ TORKU 300 NM ‘Yİ GEÇMEMELİDİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.